İGA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

2022 İstanbul Havalimanı Ramazan etkinlikleri kapsamında iki ayrı geçici sergi ve üç ayrı atölye alanında hizmet verdik. Ramazan ayı boyunca binlerce kişi atölye çalışmalarına katıldı. Tasarlayıp uyguladığımız Kendine Yolculuk ve Büyük Sinan sergileri yanı sıra her gün 09:00-21:00 saatleri arasında düzenlediğimiz İslami Geometrik Sanatlar, Karanlık Oda ve Takımyıldızlar atölyeleri ile havalimanı ziyaretçileri keyifli vakit geçirme fırsatı yakaladılar.

Şafaktan Geceye Büyük Sinan sergimizde, İstanbul silüetini tarif eden şaheserleri ile tasarım dehası Mimar Sinan’ın eserleri fotoğraf sanatçısı İlker Cihat’ın objektifinden ziyaretçilerle buluştu. Sergi, mimarlık anlayışı ve getirdiği yenilikler ile çağın mimarisini şekillendiren Sinan’ın, evrensel üslubu ile günümüzde dahi hayranlık uyandırmaya devam eden eserleri peşinde İstanbul’un üçüncü tepesinde, şafak sökümünden alaca karanlığa doğru bir yolculuk sunuyor.

Kendine Yolculuk sergimizde ise geleneksel sanatları, modern bir dille yorumlayan hat sanatçısı Sümeyra Dursun, yüzlerce yıllık kavramları dijital dünyaya taşıdı. 5 eserin yer aldığı sergi Zikir, Tavaf, Vecd, Mirac, Oruc ve Güzel kavramlarını konu ediniyor.

Karanlık oda atölyesinde ziyaretçiler, ışığın doğrusallığını keşfeden, insan gözünün ve kameranın çalışma prensibini yüzyıllar önce açıklayarak buna öncülük eden bilim insanı Heysem’in karanlık oda çalışmasını deneyimledi.

Takımyıldızlar atölyesinde ziyaretçiler takımyıldızları ve takımyıldızlar üzerine tarihte en kapsamlı araştırmaları yaparak ilk resimli çalışmaları hazırlayan bilim insanı Es Sufi’yi tanırken takımyıldızı dürbünü ile farklı takım yıldızları öğrendiler.

İslami geometrik desenler atölyesinde ziyaretçiler Cezeri’nin Artuklu Saray Kapısı için tasarladığı desen üzerinden islam sanatında geometri ile tanışıp kendi desen boyama çalışmalarını ürettiler.

Deneyim TasarımıEğitimTicari İşletmeler

Müşteri

İstanbul Havalimanı

Lokasyon

İstanbul Havalimanı


Weblemek Dijital Çözümler